W 227. rocznicę uchwalenia konstytucji 3 Maja – akademia szkolna 26 kwietnia 2018 r.
„Staliśmy ongiś na rozstaju
Wielu minionych, błędnych dróg!
Tyś wywiódł nas o Trzeci Maju
na prawy próg!”
Uczciliśmy 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w czasie akademii odbytej 26 kwietnia 2018 roku. Przygotowali ją uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Krystyny Jurek.
Na początku przypomnieli, w jak trudnej sytuacji politycznej znalazła się Rzeczpospolita w XVIII w pod rządami królów elekcyjnych z dynastii saskiej i Stanisława Augusta Poniatowskiego. I rozbiór wstrząsnął Polakami. Zrozumieli, że konieczne są reformy ratujące nasze państwo. Zagwarantowano je w Ustawie Zasadniczej – Konstytucji 3 Maja uchwalonej przez Sejm Wielki.
„Nierząd braci naszych cisnął
Gnuśność w rękach króla spała
A wtem Trzeci Maj zabłysnął
I nasza Polska powstała.”
Radość z uchwalenia Konstytucji ogarnęła Polaków. Czuli, że jeśli podjęte reformy wejdą w życie, to uda się uratować niepodległość naszej Ojczyzny.
„Niechaj żyją wszystkie stany!
Byle razem, ramię w ramię.
A wszystko zło się przełamie.”
Konstytucja umacniała jedność i solidarność Polaków dzięki reformom dającym także pewne prawa mieszczanom i chłopom.
Orle Biały…
„Szarpały ciebie trzy orły czarne.
Chciały cię wtrącić w groby cmentarne.”
Konstytucja obowiązywała tylko przeszło rok. Zaborcy: Rosja, Prusy i Austria dokonały kolejnych rozbiorów naszego państwa. Polska zniknęła z mapy Europy. O swoją wolność i prawa Polacy walczyli jeszcze przez wiele lat. Konstytucja 3 Maja była zawsze dla nas symbolem wewnętrznych sił narodu, zdolnego do politycznego odrodzenia się.
Dzień 3 maja przypomina sytuację z XVII wieku, kiedy w czasie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz zawierzył nasz kraj opiece Matki Bożej i Ją obrał za Królową Narodu i Państwa Polskiego. Kolejne wieki potwierdziły, że Matka Boża jest naszą tarczą i obroną. Jak mówi poeta:
I wstajemy wciąż z popiołów,
Z pożarów co płoną.
Bo Ty wszystkich nas powrócisz
Na Ojczyzny łono.”
Przekazywane treści historyczne w połączeniu z utworami poetyckimi i muzycznymi oraz piosenkami o Ojczyźnie wzbogaciły naszą wiedzę o przeszłości Polski. Pokazały, że należy doceniać i szanować naszych przodków, którzy dla Ojczyzny poświęcali wszystko, nawet wygnanie i śmierć. Chwile spędzone na uroczystości szkolnej wprowadziły nas w nastrój zadumy nad sensem patriotyzmu.