Wizyta JE Księdza Biskupa Jana Wątroby, Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej w Zespole Szkół w Zalesiu 5 marca 2018 r.
Ks. Biskup Jan Wątroba wizytował parafię w Medyni Głogowskiej przez kilka dni, od niedzieli 4 marca 2018 roku. Zapoznawał się z formami działalności parafian w dziedzinie duchowej i gospodarczej. Jeśli mowa o tej drugiej to mogliśmy pochwalić się wieloma zrealizowanymi inwestycjami. W wymiarze duchowym – angażujemy się w działalność różnych ruchów, stowarzyszeń i organizacji, które służą ludziom, także pomocą materialną i modlitewną. Ks. Biskup pragnął odwiedzić szkoły w parafii Medynia Głogowska.
W poniedziałek, 5 marca 2018 r. przybył do naszej szkoły w towarzystwie Księdza Proboszcza Jana Krzywińskiego. Gości przywitaliśmy śpiewem. Donośnie i melodyjnie rozbrzmiewały powtarzane słowa: „Bądź pozdrowiony Gościu nasz, w radosne progi nasze wejdź…”. Pani dyr. Lucyna Gołojuch powitała Ks. Biskupa i Ks. Proboszcza. Następnie oddała głos młodzieży.
Na początku dzieci z przedszkola i młodszych klas deklamowały okolicznościowy wiersz i wręczyły kwiaty Księdzu Biskupowi. Przedstawiciele klas szkoły podstawowej oraz kl. II i III gimnazjum zaprezentowali naszą szkołę. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Katarzyna Reizer przypomniała, że te szczególne odwiedziny zapadną nam w pamięć, dlatego że w tym roku przypada trzechsetna rocznica powstania naszej parafii i setna odzyskania niepodległości przez Polskę.
Podkreślono, że szkoły w naszej parafii są ze sobą zespolone osobą św. Jana Pawła II, Patrona szkoły w Medyni Głogowskiej. Patronem zaś szkoły w Medyni Łańcuckiej jest Stanisław Pigoń – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego znał i szanował kardynał Karol Wojtyła i to On – wbrew decyzjom władzy komunistycznej – odprawił mszę pogrzebową za śp. Prof. S. Pigonia. Natomiast Patronem szkoły w Zalesiu jest św. Jan Kanty, także związany z Krakowem. Jan Paweł II uważał Go za jednego z największych świętych. Wielokrotnie, jeszcze jako ksiądz, biskup, kardynał i papież modlił się przy konfesji św. Jana z Kęt w Kolegiacie Św. Anny w Krakowie. Do grobu św. Jana z Kęt, swego imiennika, przybył w 1683 r. król Jan III Sobieski przed bitwą pod Wiedniem. Dzięki pomocy Świętego i Matki Bożej pokonał Turków pod Wiedniem i uratował Europę przed zalewem islamu.
Szkoła w Zalesiu nosiła imię św. Jana Kantego przed drugą wojną światową. W czasach komunizmu usunięto z nazewnictwa naszej szkoły imię Patrona. Dopiero w 2004 r. przywrócono Jego imię. Została odnowiona kapliczka w pobliżu szkoły, w której znajduje się nowa figura św. Jana Kantego. Co roku obchodzimy Święto Patrona szkoły. Uczestniczymy wtedy we mszy świętej i spotykamy się na wspólnym świętowaniu w szkole. Organizowany jest szkolny konkurs o Św. Janie Kantym, przez co wzbogacamy naszą wiedzę o Nim. Poznajemy cuda, jakich dokonał i legendy ukazujące nam wzorce do naśladowania. Mamy sztandar, który jest symbolem naszego zjednoczenia się wokół ideałów stawianych nam przez św. Jana z Kęt. Realizując je podejmujemy działania mające wspomóc drugiego człowieka. Uczestniczymy w akcjach Caritasu, czy dziełach misyjnych. Wypowiedzi uczniów ubogacała prezentacja prezentacja multimedialna.
Na koniec przewodnicząca przypomniała, że św. Jan Kanty jest także imiennikiem i Patronem Księdza Biskupa oraz Księdza Proboszcza. Życzyła, by wspierał naszych Gości w dalszym życiu i działaniach na niwie duszpasterskiej.
Pani dyrektor podziękowała Ks. Biskupowi za obecność i poprosiła o pasterskie błogosławieństwo dla całej społeczności szkolnej i zaleskiej.
Na koniec głos zabrał Ksiądz Biskup Jan Wątroba. Stwierdził, że jest zachwycony prezentacją szkoły i że w krótkim czasie dużo się dowiedział o niej i Patronie. Jego cechy wypisane przez uczniów na tablicy są odzwierciedleniem działalności placówki. Zrozumiał, że w murach naszej szkoły dzieci zdobywają nie tylko wiedzę, ale dokonuje się tutaj wspaniały proces wychowawczy. Wiedza to jeszcze nie mądrość – przypomniał Ks. Biskup, a mądrość też trzeba nabywać, aby właściwie pokierować swoim życiem. Oprócz wiedzy trzeba mieć wiarę – dzięki niej lepiej poznamy Pana Boga, który jest źródłem mądrości i prawdy. Pamiętajmy, żebyśmy pytali Boga, jaki jest Jego plan wobec nas. Wtedy mądrze zrealizujemy swoje życie.
Ks. Biskup był zachwycony, że na tle dekoracji znalazł się uczeń pokazujący, jak św. Jan Kanty przepisywał księgi, w cichości i pokorze. „To dobrze, że pielęgnujecie pamięć o tym, jak dawniej wyglądała nauka i szkoła, jak wyglądał św. Jan Kanty” – powiedział Ks. Biskup. Pytał uczniów o takie pojęcia, jak: żacy, kałamarz, rękopis. Dziękował wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom za to, że troszczą się o pełne wychowanie – serce, wiarę, o to, by jak najlepiej wychować dzieci na dobrych Polaków i katolików.
Rozstaliśmy się bardzo spokojnie i radośnie. Od Księdza Biskupa emanowała duża życzliwość, łagodność i serdeczność. Jego obecność pomogła nam w pogłębieniu naszej wiary i nadziei. Ugruntowała w przekonaniu, że idziemy właściwą drogą zachowania wzorców moralnych. Cieszymy się, że Ksiądz Biskup docenił pracę dydaktyczna i wychowawczą wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców.