Poznajemy Warszawę - dwudniowa wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Zalesiu do Warszawy w dniach 14 i 15 września 2017 roku
W dniach 14 i 15 września 2017 roku byliśmy na wycieczce w Warszawie. Nasza podróż trwała kilka godzin, gdyż odległość drogowa do stolicy przekracza 300 km.
W czwartek, 14 września, zwiedzaliśmy Sejm RP. Spotkaliśmy się z Panem Kazimierzem Gołojuchem, Posłem na Sejm RP i mieszkańcem naszej wioski.
Pan Poseł zapoznał nas z pracą parlamentarną oraz najważniejszymi pomieszczeniami Sejmu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od kaplicy sejmowej pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła. Poznaliśmy jej historię i wyposażenie. Jest tutaj fotel, na którym siedział Jan Paweł II – papież Polak - w czasie pobytu w polskim parlamencie w1999 roku. Z prawej strony ołtarza są Jego relikwie oraz relikwie św. Joanny BerettyMolli. Duże wrażenie wywarła na nas rzeźba „Anioła Dziecka Utraconego”, który trzyma w rękach małe nienarodzone dziecko wpatrzone w oblicze Ojca w niebie.
Obok wejścia do kaplicy widzieliśmy wystawę „Człowiek Niezłomny Kościoła" poświęconą abp. Antoniemu Baraniakowi, który w czasach komunizmu, mimo tego, że był więziony i torturowany, nie zdradził prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego i bronił wiary chrześcijańskiej.
Następnie udaliśmy się z Panem Posłem i Panią przewodnik z Wszechnicy Sejmowej na dalsze zwiedzanie parlamentu. Usiedliśmy w galerii dla prasy i gości i mogliśmy przez chwilę obserwować wystąpienia posłów w Sali plenarnej. Szliśmy wieloma korytarzami, także Marszałkowskim. Widzieliśmy Salę Konferencyjną i Salę Kolumnową. Prowadzą do niej duże, dwuskrzydłowe szklane drzwi z ozdobnymi kutymi kratami. W hallu głównym pracowniczka Wszechnicy Sejmowej przedstawiła nam w zarysie historię obiektu. Byliśmy przed tablicą upamiętniającą parlamentarzystów poległych w czasie II wojny światowej orazparlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Staliśmy przed tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w polskim parlamencie. Na dużym ekranie odczytywaliśmy, w jakich komisjach sejmowych trwała w tym czasie praca posłów. Na schodach w hallu głównym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Otrzymaliśmy też od Pana Posła pamiątki z Sejmu.
Następnie udaliśmy się do sejmowej restauracji, gdzie zjedliśmy dwudaniowy obiad.
Gdy opuszczaliśmy gmach Sejmu RP zaczął kropić deszcz, ale było dosyć ciepło. Pojechaliśmy autobusem do Muzeum Powstania Warszawskiego. Podzielono nas na dwie grupy. Szliśmy trasą warszawskich Powstańców z 1944 roku i przeżywaliśmy z nimi dramat tamtych sierpniowych, wrześniowych i październikowych dni. Niektórzy z nas po raz pierwszy dowiadywali się o Powstaniu Warszawskim, że Niemcy zabili wtedy ok. 200 tysięcy Polaków, w tym wiele tysięcy dzieci i młodzieży, tylko za to, że byli Polakami. Zaczęliśmy rozumieć, jak ważna dla Powstańców była Ojczyzna. Rozmawialiśmy z przewodnikiem o patriotyzmie, który wyraża się w walce o wolność Polski, ale także w trosce o Jej dobro, w naszej dobrej nauce i pracy, w poszanowaniu języka polskiego, naszej tradycji i historii. Zrozumieliśmy, że tak wielu naszych przodków oddało życie za Ojczyznę, abyśmy my mogli żyć w wolnym kraju. Zbieraliśmy kartki z kalendarza z powstańczych dni, aby potem, w domu, poszerzyć wiedzę o Powstaniu Warszawskim.
Przez całe dwa dni wycieczki towarzyszył nam Pan przewodnik, który pokazywał ważne obiekty na trasie wycieczki i pogłębiał naszą wiedzę historyczną, geograficzną, przyrodniczą i gospodarczą.
W czwartek po południu oprowadzał nas po zabytkowym centrum Warszawy. Udaliśmy się na Stare Miasto. Zachwycił nas widok Zamku Królewskiego, o którym wiedzieliśmy, że został zburzony przez Niemców w czasie II wojny światowej, a potem odbudowany wysiłkiem Polaków, na wzór taki, jak przed zniszczeniem. Tu przypomnieliśmy sobie uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Widzieliśmy Kolumnę Zygmunta na placu Zamkowym.
Z Placu Zamkowego przeszliśmy ulicą Świętojańską do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. W jej wnętrzu podziwialiśmy barokowe kaplice, w tym jedną Jezusa Ukrzyżowanego i renesansowy nagrobek dwóch ostatnich Piastów mazowieckich. Widzieliśmy pomniki, popiersia i tablice ku czci znanych Polaków, min. Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Stefana Starzyńskiego i żołnierzy polskich poległych w 1920, 1939 i 1944 roku. Dowiedzieliśmy się, że w katedrze odbyło się kilka ślubów i koronacji królewskich w XVII i XVIII wieku oraz zaprzysiężono Konstytucję 3 Maja. Tu kazania głosił ks. Piotr Skarga. W jej podziemiach są pochowani min. kardynał Stefan Wyszyński, pisarz Henryk Sienkiewicz, pierwszy prezydent Gabriel Narutowicz, ostatni król Stanisław August Poniatowski ( w 1995 r.), czy słynny pianista i premier Ignacy Jan Paderewski. Ta świątynia była również zburzona w 1944 r. przez niemiecki pojazd pancerny i odbudowana po II wojnie światowej.
Doszliśmy do Rynku Starego Miasta, gdzie podziwialiśmy kamieniczki, a w centrum pomnik Syrenki – godło herbu Warszawy i symbol stolicy. Jest to kopia oryginalnej rzeźby z XIX wieku. W Warszawie jest wiele rzeźb i płaskorzeźb Syrenki wykonanych przez różnych artystów.
Następny obiekt – to Barbakan, zrekonstruowany po II wojnie światowej na podstawie XVII – wiecznych rycin. Teraz mamy wyobrażenie, jak wyglądały w rzeczywistości takie obronne budowle.
Szliśmy wzdłuż odnowionych murów obronnych miasta pod Pomnik Małego Powstańca. Tu, na nowo uzmysłowiliśmy sobie na heroizm mieszkańców Warszawy i Polaków walczących przeciw okupantom w czasie II wojny światowej oraz ich tragiczne losy.
Kolejne miejsce ważne dla Polaków i często przez nas oglądane w telewizji to Grób Nieznanego Żołnierzana placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Zbudowany był po to, aby uczcić pamięć Polaków poległych w walce o wolność we wszystkich miejscach świata. Był wysadzony w powietrze w czasie ostatniej wojny i odbudowany. Wartę pełni warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem wzbogacając się w wiedzę o zabytkach stojących wzdłuż tej ulicy, takich jak np. Uniwersytet Warszawski z pałacami, Pałac Prezydencki, kościół św. Anny, pałac Potockich, czy wiele pomników (Adama Mickiewicza, kard. Stefana Wyszyńskiego, księcia Józefa Poniatowskiego, ks. Jana Twardowskiego, Mikołaja Kopernika).
Po atrakcjach zwiedzania pojechaliśmy na kolację i nocleg.
W piątek, 15 września 2017 r., po śniadaniu, wyruszyliśmy autokarem do Centrum Nauki Kopernikprzy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie. „ Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.” Spędziliśmy tu kilka godzin. Co tam zobaczyliśmy i doświadczyliśmy – o tym, choć trochę, niech nam internet podpowie:
„WYSTAWY STAŁE:
- Świat w ruchu
Galeria pokazuje zagadnienia związane z ruchem w pojęciu fizycznym.
Można tu wypróbować symulator trzęsienia ziemi (symulowane trzęsienie ziemi ma siłę porównywalną z trzęsieniami jakie wystąpiły w Polsce) albo zobaczyć instalację ukazującą portrety znanych osób zrobione z poruszających się pęcherzyków powietrza, np.: Elvis Presley czy Marilyn Monroe. Również można tu spróbować stworzyć krótki film animowany i zobaczyć model ludzkiego szkieletu kostnego na rowerze.
- Człowiek i środowisko
Galeria skupia się na człowieku oraz wszystkim, co go otacza i wokół niego funkcjonuje.
Można tu na wielkim zdjęciu satelitarnym Warszawy zobaczyć informacje o ekosystemach miejskich i posłuchać nagrań z wybranych części miasta. Na powierzchni tego zdjęcia znajduje się model mostu wantowego, który można porównać z widocznym zza okna Mostem Świętokrzyskim, oraz ekrany transmitujące na żywo obraz z kamer internetowych umieszczonych w gnieździe sokołów w Pałacu Kultury i Nauki oraz z wybiegu goryli z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Ponadto na terenie galerii znajduje się symulator jazdy po alkoholu oraz modele pajęczyn utkanych przez pająki pod wpływem różnych narkotyków. (…)
- Korzenie cywilizacji
Galeria pokazuje historię cywilizacji ludzkiej i jej najważniejsze wynalazki np.: radio, internet czy film.
Można tu posłuchać archiwalnych nagrań Polskiego Radia, zlokalizować na specjalnym komputerze serwer wybranej strony internetowej oraz poznać wiele faktów z historii malarstwa i architektury. Można również zobaczyć wielką instalację ukazującą historię koła od kół kamiennych i drewnianych poprzez koła samochodowe i rowerowe do płyt winylowych i kompaktowych, posłuchać modlitw, śpiewów i utworów muzycznych największych religii, m.in.: chrześcijaństwa, judaizmu czy islamu, obejrzeć trójwymiarowy model Kamienia z Rosetty, posłuchać tzw. odgłosów cywilizacji np.: paryskiego metra, rynku w Kalkucie czy kas w supermarkecie. Na terenie galerii można też zobaczyć robota wzorowanego na postaci Elektrybałta wymyślonej przez Stanisława Lema. Elektrybałt może na podstawie podanych przez zwiedzającego trzech słów ułożyć m.in. limeryk, epitafium czy sonet.
- Bzzz!
Galeria jest przeznaczona dla dzieci do 6. roku życia i w przystępny dla nich sposób porusza zagadnienia związane z przyrodą.
- Strefa światła
Galeria, poprzez kryminalną historię w stylu noir pokazuje zagadnienia związane ze światłem w pojęciu fizycznym. Można tu skorzystać z lustra weneckiego i pokoju Amesa, a także tworzyć barwy poprzez użycie trzech kolorów podstawowych.
- RE: generacja
Galeria przeznaczona jest dla tzw. młodych dorosłych. Wiele eksponatów odwołuje się do zjawisk psychologicznych i socjologicznych. Można tu skorzystać ze studia wyposażonego w technologię bluebox, sprawdzić się jako mówca w parlamencie albo wysłać swój komunikat na pokład sondy Pioneer 10. Jest tu również dostępny zdobywający coraz większą popularność reactable, oraz dyskoteka generująca energię elektryczną z ruchu korzystających z niej. (…)
- Teatr Robotyczny
Przy galerii Korzenie Cywilizacji znajduje się Teatr Robotyczny. Grają w nim trzy RoboTheSpiany, na razie tylko dwie sztuki: O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali na podstawie Bajek robotów Stanisława Lema oraz Tajemnica Pustej Szafy, czyli Duchy z czwartego wymiaru na podstawie powieści "Flatland: A Romance of Many Dimensions" Edwina Abotta. Robotom głosów użyczyli wybitni polscy aktorzy, m.in. Wiktor Zborowski, Marian Opania czy Piotr Fronczewski. W głównym holu, przy wejściu zainstalowane jest wahadło Foucaulta. Można tu również zobaczyć instalację Niekończąca się historia, model nowych Bulwarów wiślanych, czy symulację ruchu planet z Układu Słonecznego. Przy wejściu głównym znajduje się interaktywny RoboTheSpian. Może on między innymi używać cytatów ze znanych polskich i zagranicznych filmów, np.: Miś, Rejs, Gwiezdne wojny czy Szklana pułapka.
PLANETARIUM NIEBO KOPERNIKA
Niebo Kopernika to planetarium, w którym odbywają się nie tylko pokazy gwiezdnego nieba i filmów. Seanse poruszają różnorodne tematy popularnonaukowe – astronomiczne, przyrodnicze, a także etnograficzne. Pokazy wyświetlane są na sferycznym ekranie otaczającym widownię ze wszystkich stron. Dzięki takiemu rozwiązaniu widzowie poczucie zanurzenia w wyświetlanym świecie potęgowane jest przez system nagłośnieniowy rozmieszczony dookoła kopuły.” Po wspaniałych techniczno – przyrodniczych przeżyciach udaliśmy się na obiad, aby zregenerować siły.
W piątek czekała nas jeszcze jedna atrakcja. Zwiedzaliśmy Stadion Narodowy w Warszawie, noszący nazwę PGE Narodowy. Przewodnik z tego obiektu zaprowadził nas na trybuny. Usiedliśmy na miejscach dla VIP-ów. W czasie spotkania przewodnik opowiadał o historii Stadionu, jego wyglądzie, wymiarach, liczbie miejsc. Kibiców pomieści się przeszło 58 tysięcy, a w czasie imprez muzycznych nawet ok. 73 tysiące ludzi. Są miejsca dla osób niepełnosprawnych. Podziemny parking może pomieścić ok. 1800 samochodów. Byliśmy na obu pierścieniach trybun – dolnym i górnym. Zwiedziliśmy sale konferencyjne, szatnie i pomieszczenia dla ekip. Wszyscy robili zdjęcia koszulek z nazwiskami polskich zawodników, w tym słynnego piłkarza Roberta Lewandowskiego. Byliśmy też na Punkcie Widokowym na PGE Narodowym.
Potem pojechaliśmy na Żoliborz do Sanktuarium błog. Księdza Jerzego Popiełuszki. Ks. Jerzy był opiekunem ludzi pracy, działaczy „Solidarności”. Zawsze kierował się zasadą „Zło dobrem zwyciężaj”. Został zamordowany w 1984 roku przez funkcjonariusz SB. Jego grób odwiedziło wiele milionów ludzi. Tutaj się modlą za Ojczyznę i w swoich prywatnych , trudnych sprawach, które rozwiązują się pozytywnie z pomocą błogosławionego ks. Jerzego. Trwają starania o Jego kanonizację. Modliliśmy się przy grobie ks. Jerzego, a potem w kościele św. Stanisława Kostki.
Wszystkie chwile i wspomnienia z wycieczki zachowujemy w pamięci po to, by w przyszłości powrócićdo poznanych miejsc i ludzi.
Przejechaliśmy jeszcze do centrum Warszawy do restauracji na zupę i drugie danie. Po posiłku i odpoczynku udaliśmy się w powrotną podróż do Zalesia.
Wróciliśmy pełni wspaniałych wrażeń, nowej wiedzy i doświadczeń. Będziemy długo wspominać pozytywnie wyjazd do stolicy. Jesteśmy wdzięczni wszystkim sponsorom i organizatorom wyjazdu, w tym panu posłowi Kazimierzowi Gołojuchowi oraz panu Wójtowi Edwardowi Dobrzańskiemu. Dziękujemy im oraz panu przewodnikowi, panu kierowcy, nauczycielom, a także rodzicom za troskę o nasze dobre samopoczucie, bezpieczeństwo, wyżywienie oraz możliwość bliższego poznania stolicy i jej zabytków. Wycieczka miała charakter edukacyjny, ale także wychowawczy. Mogliśmy się lepiej poznać, uczyć współpracy w grupie, zdyscyplinowania i zasad sprawnej organizacji