Wycieczka edukacyjna „Piastowskim Szlakiem” w dniach od 11 do 13 maja 2022 r.
Szkoła Podstawowa w Zalesiu otrzymała dofinansowanie do wycieczki edukacyjnej ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”. Wycieczka odbyła się w dniach od 11 do 13 maja 2022 roku. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV -VIII. Zaplanowano wędrówkę „Szlakiem Piastowskim”, aby poznać miejsca związane z początkiem polskiej państwowości.
W środę, 11 maja 2022 r., dotarliśmy do POZNANIA, stolicy Wielkopolski. Pierwsze kroki skierowaliśmy na Ostrów Tumski. Zwiedziliśmy Bazylikę archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła, najstarszą polską katedrę. Prawdopodobnie tutaj Mieszko I przyjął chrzest. Podziwialiśmy kościół Najświętszej Maryi Panny wybudowany na fundamentach najstarszej polskiej świątyni. Udaliśmy się też na Zamkową Górę na Zamek królewski - Zamek Przemysła, który został nową siedzibą książąt piastowskich od 1249 roku. Odbyliśmy spacer po Starym Mieście w Poznaniu. Podziwialiśmy renesansowy ratusz oraz barokowy kościół farny. Byliśmy przy Studzience Bamberki. Po zwiedzeniu ciekawych zabytków w Poznaniu pojechaliśmy do Wrześni, miejscowości znanej z obrony Polaków przed germanizacją.
W czwartek, 12 maja 2012 r., realizowaliśmy kolejne punkty programu wycieczki „Szlakiem Piastowskim”: pobyt w Wenecji, Biskupinie, Strzelnie i Kruszwicy. W WENECJI zwiedziliśmy zamek obronny z XIV wieku z machinami wojennymi, jakich używano w średniowieczu. Dużą atrakcją Wenecji jest utworzone w 1972 r. Muzeum Kolei Wąskotorowej. Z Wenecji jechaliśmy wąskotorową Żnińską Koleją Powiatową do Biskupina.
BISKUPIN to kolejny Pomnik Historii na „Szlaku Piastowskim”, najważniejsze miejsce na mapie archeologicznej Polski ze zrekonstruowaną osadą kultury łużyckiej, skansenami, funkcjonującymi warsztatami rzemieślników.
Kolejne miejsce na naszej trasie to STRZELNO. W Strzelnie znajduje się jeden z najważniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce – zespół zabudowań na wzgórzu św. Wojciecha, od 2008 r. Pomnik Historii. Jest tu romański zespół klasztorny Norbertanek z kościołem św. Trójcy i Najświętszej Marii Panny z XII wieku oraz największa w Polsce rotunda romańska – kościół pod wezwaniem św. Prokopa z XII wieku.
Następna miejscowość historyczna na „Szlaku Piastowskim” to KRUSZWICA. Wzbudza podziw romańska Kolegiata św. Piotra i Pawła oraz Narodzenia NMP z XII wieku. W Kruszwicy Kazimierz Wielki kazał wznieść w XIV w. zamek obronny, głównie w celu odpierania najazdów Krzyżaków. Do dzisiaj zostały jego ruiny z zachowaną Mysią Wieżą. Jest to baszta o wysokości 32 metrów. Uczestnicy wycieczki wyszli na sam szczyt, skąd widać było wody Jez. Gopło oraz panoramę Kruszwicy.
W piątek, 13 maja 2022 r., opuściliśmy Wrześnię i przyjechaliśmy do GNIEZNA. Najpierw udaliśmy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Na Wzgórzu Lecha podziwialiśmy wspaniały zabytek: Archikatedrę Gnieźnieńską pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha – związaną z Mieszkiem I, Dobrawą, grobem św. Wojciecha i jego konfesją, koronacją Bolesława Chrobrego. Widzieliśmy Drzwi Gnieźnieńskie, najcenniejszy zabytek sztuki romańskiej z XII wieku. Po pokonaniu 239 schodów mieliśmy możliwość znalezienia się w punkcie widokowym na tarasie wieży południowej katedry. Na placu przed fasadą katedry jest pomnik Bolesława Chrobrego.
Na tym zakończyła się nasza eskapada „Piastowskim Szlakiem”.
Mieliśmy możliwość dotarcia do początków państwowości polskiej, pogłębienia wiedzy historycznej, poznania prawd i legend. Podziwiamy myśl polityczną pierwszych Piastów, którzy niezłomnie trwali na polskiej ziemi i zawsze dążyli do wzmocnienia państwa polskiego. Bronili jego granic. Rozwijali kraj gospodarczo i kulturalnie. Podziwiamy Polaków, którzy nieraz z narażeniem życia ratowali zabytki naszej kultury, aby je zachować dla przyszłych pokoleń.
Widzimy, jak dużo ludzi jest zaangażowanych w zachowanie naszego dziedzictwa narodowego. Wyrażamy im wszystkim naszą wdzięczność.