CÓŻ TO JEST MOJA OJCZYZNA ? Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Zalesiu, 10 listopada 2021r.
W tym roku przypadła 103 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczciliśmy ją w naszej szkole 10 listopada 2021 roku.
Scenariusz uroczystości przygotowała p. Danuta Gołojuch, a zaprezentowali go uczniowie klasy szóstej oraz jeden uczeń z klasy piątej. Dzieci przypomniały trudną historię naszej Ojczyzny, aż do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Wolna Polska mogła zaistnieć dzięki ofiarności i poświęceniu rodaków żyjących na ziemiach polskich oraz na obczyźnie. Uczniowie snuli refleksje nad tym, czym jest dla nas Ojczyzna. Słowa prozy były przeplatane utworami poetyckimi i piosenkami patriotycznymi.
Oto niektóre z myśli:
“Ojczyzna, to pełna uroku przyroda, a w niej życie ludzkie ze swym wielkim bogactwem, wyrażającym się w stylu, religijności, obyczajach i zwyczajach.”
Ojczyzna jest odbiciem domu rodzinnego “ z jego ciepłem, miłością i serdecznością, ze zdrowymi zasadami moralnymi.”
“Moja Ojczyzna to historia, Pamięć o poległych za nasz kraj, Pamięć o tysiącach bohaterów, Niezłomnych jak stal!”
Uczniowie zadawali pytanie: Ojczyzno moja, gdzie jesteś? Gdzie Cię szukać?
I odpowiadali słowami poetki: “ w sercu”..,.na Wawelu, przy mogiłach leśnych Akowców, w muzyce Chopina, w słowach u polskich poetów, a także tam, “gdzie Jasna Góra, Dom i Tron, Matka i Królowa. Tam Wolna Polska. Choćby zgasły wszystkie światła.”
Odpowiedzią na myśli wypowiadane o Ojczyźnie były piosenki: ”Legiony”, ”Polskie kwiaty”, ”Biały krzyż”, “Królowo Polski”,”Piechota”, “Rozkwitały pąki białych róż”, “Rota”, “Dziś idę walczyć, mamo” oraz “Żeby Polska była Polską”. Kilka z nich wykonał szkolny chór, który prowadzi p. Agnieszka Bernat, a część została zaprezentowana w formie multimedialnej.
Sprzęt techniczny obsługiwał uczeń klasy siódmej. Z pomocą plastyczną pospieszył p. Piotr Golec.
Święto Niepodległości sprawia, że w naszym zabieganym i zapracowanym życiu zatrzymujemy się na chwilę. Sięgamy pamięcią do przeszłości i myślimy o przyszłości. Wspominamy naszych przodków, którzy poświęcili życie po to, by przyszłe pokolenia Polaków mogły żyć w wolnej Polsce.
Obchody tego Święta uczą patriotyzmu i wrażliwości na potrzeby innych ludzi. Dają nadzieję, że nasze działania na polu nauki i codziennej pracy mają sens i łączą się w jedno dzieło budowania polskiej państwowości.