Spotkania teatralne – 26 i 27 lutego 2019r.
„We wtorek, 26 lutego 2019 r., klasy VII, VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum z Zespołu Szkół w Zalesiu uczestniczyły w spektaklu
pt. „Balladyna.”
Przedstawienie odbyło się na scenie dużej auli Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Rejtana. Inscenizację przygotowali aktorzy z Teatru Współczesnego w Krakowie, którzy wiernie oddali treść lektury Juliusza Słowackiego o takim samym tytule.
Spektakl trwał około godziny. Aktorzy bardzo dobrze zagrali swoje role, a muzyka potrafiła odpowiednio oddać nastrój inscenizacji.”
*
„W środę, 27 lutego 2019 r. klasy IV, V, VI z Zespołu Szkół w Zalesiu uczestniczyły w przedstawieniu pt. „Czerwone Krzesło.”
Spektakl odbył się w budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego. Inscenizację opartą na powieści Andrzeja Maleszki pt. „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” przygotowało pięcioro aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Jej treść nieco odbiegała od pierwowzoru, ale najważniejsze elementy zostały ukazane.
Przedstawienie trwało około godziny. Aktorzy bardzo dobrze zagrali swoje role, a efekty specjalne (muzyka, gra świateł) wiernie oddały nastrój spektaklu.”
*
„W tym samym dniu, 27 lutego 2019 r. przedszkolaki i uczniowie klas I – III ze szkoły w Zalesiu obejrzały spektakl pt. „Afryka Kazika”.
Sztuka została wystawiona również przez aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie w budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Dzieci aktywnie włączały się w poznawanie Afryki i jej kultury wraz z Kazikiem podróżnikiem. Główny bohater przemierzał ten kontynent z północy na południe. Znosił trudy wyprawy na pustynię, do dżungli, buszu, Ruandy oraz kraju złota i diamentów. Nasz podróżnik spotykał na swej drodze wojowników pustyni, różne plemiona, poszukiwaczy złota, a także dzikie zwierzęta. Umiał jednak swoją dobrocią i życzliwością zjednać sobie wszystkich.
Dzieci były zachwycone przygodami bohatera, bogatą scenografią, strojami aktorów, dynamiczną muzyką i piosenkami. Przeżywały wspólnie z Kazikiem jego przygody. Reagowały spontanicznie śmiechem, okrzykami i oklaskami. Zachwycała profesjonalna gra aktorów.
Spektakl miał edukacyjny charakter, ale także dostarczył dobrej rozrywki. Zachęcał dzieci do kreatywności i poszukiwań. Choć jednocześnie ze sztuki wypływał morał: „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.”